Народна вища школа (НВШ) — це тип шкіл, в яких створюється атмосфера безпеки і довіри, в який людина, чим би вона не займалась, розкриває свої кращі якості і навчається адекватно працювати із неприємними проявами. У такому середовищі школи природньо відбувається дорослішання людини, підвищення її рівня свідомості і самосвідомості. НВШ менше націлена на передачу знань, хоча й включає це.

Процитуємо Сергія Чумаченка:

“звернув увагу на те, що скандинавське суспільство і нордичні держави, якщо стикались з якоюсь системною проблемою, перш за все шукали системне ОСВІТНЄ РІШЕННЯ.Так, Народні вищі школи в Данії з‘явились як відповідь на суспільно-політичну проблему (крах абсолютної монархії) і економічну кризу пов‘язану з індустріалізацією в повоєнний період. У Швеції тотальне пияцтво та засилля культури споживання призвело до створення двох найбільших освітніх асоціацій, etc., ect., … прикладів багато і на різних рівнях. Але знову ж таки, найбільш стійким і холістичним рішенням стала підтримка виникнення мережі Народних вищих шкіл. Таким чином формула стійкості та виходу на наступний рівень виглядає так – ПРОБЛЕМА – СИСТЕМНЕ ОСВІТНЄ РІШЕННЯ – ЗМІНИ В СУСПІЛЬСТВІ ТА ДЕРЖАВІ.”

Зміст:

Про народні вищі школи

НВШ шведською мовою це – folkhögskola, а англійською – folk high school. Таким чином, НВШ допомагають своїм учням здійснювати свій Більдунґ (всебічний розвиток) і налаштовують на розвиток протягом всього життя. В будь-якому віці людина може зацікавитись новою для себе галуззю знань і вмінь — і саме в НВШ зможе їх набути. На початку ХХ століття в Україні (особливо на Заході) була побудована мережа зі шкіл для дорослих і хат-читалень – і тоді це сприяло розвиткові кооперативного (підприємницького) руху. – Отже в нас ця традиція вже була. Її знищив тоталітарний режим. Тож зараз ми хочемо пригадати цю традицію просвіти широких мас і відбудувати на новому рівні – відштовхуючись від теперішніх реалій і культури. 19 грудня 2022 року наша перша народна вища школа відчинила свої двері для навчання! Вона знаходиться у селі Вовчок Чернігівської області. Поки що її навчальна програма зосереджена на поширенні знань та навичок, які рятують життя. Читайте більше про те що вже робить наша перша народна вища школа.

Україномовні відео

На початку 2024 року ми написали блог Питання і відповіді про народні вищі школи та записали відповідне відео:

8 травня 2021 року ми провели онлайн-форум присвячений Більдунґу і Народним вищим школам – подивіться відео і презентації. Зокрема, у наступному відео Роман Ліщинський завзято розповів про ту трансформацію, до якої його спричинив 9-місячний курс у данській НВШ “Silkeborg”: https://youtu.be/OGeIJL9KfBA?t=4223 Дивіться відео виступу Сергія Чумаченка про Народні вищі школи: https://www.youtube.com/watch?v=QgplRk0Ak0U Ми зібрали багато інформації про те, чим є Народні вищі школи, і як вони допомагають скандинавам жити на високому рівні і постійно розвиватись. Поки що ці матеріали зібрані у гугл-документі.

Про першу НВШ в Україні

https://www.youtube.com/watch?v=5mpOlQnh4wc Читайте також:

Відео про нордичні НВШ

Наприклад, є відео про Народні вищі школи Данії. Але майте на увазі, що вони відрізняються від НВШ Швеції, Норвегії і Фінляндії:

Silkeborg Højskole

(Відео зі сторінки Sommerkurser 2021)

А ось як виглядає життя студентів іншої народної вищої школи: https://www.youtube.com/watch?v=rVrLvxfJ67g&t=21s Rødding Højskole

Højskolen på Kalø

Vraa Hojskole

Сайти деяких Народних вищих шкіл

Данія

Норвегія

Фінляндія

НВШ для глухих

Народна вища школа
Позначено на: