Sivistystystyö – це фінська парасолькова назва/концепція кількох різних традицій навчання дорослих, яку українською можна (віддалено) перекласти як “народна просвіта”. Англомoвним аналогом є Folkbildung (Фолькбільдунґ).

Шість років (на початок 2023 року) досліджень Сергія Чумаченка, особистих та в команді ініціативної групи «Українська Народна вища школа», пошуків в Україні, Швеції, Данії, аби зрозуміти, що не тільки ми, а й більшість світу «прогавили» унікальну частину культури Скандинавських країн, пов‘язану з освіченістю більшості населення, яка називається folkbildning у Швеції, folkoplysning у Данії та Норвегії і sivistystystyö у Фінляндії.

Пропонуємо Вам прочитати діалог із фінським дослідником, який допоможе краще зрозуміти значення терміну Sivistys:

ПИТАННЯ до Vesa-Matti Lahti:

Ця стаття про цивілізацію і частково про сівістус (на початку) – правильно?

ВІДПОВІДЬ Vesa-Matti Lahti:

Це все про сівістус, а також про сівістус і політику.

І ось пояснення про сівістус:

Досить складно писати про фінськомовну концепцію sivistys англійською мовою. Прямого перекладу цього терміну не існує. Сівістус охоплює аспекти таких англійських термінів, як саморозвиток, науковість, досвідченість/вишуканість, цивілізація, ввічливість, освіта, побудова, культура, створення, формування та грамотність.

Така сама складність виявляється також при спробі перекласти фінську концепцію на багато інших мов. Німецьке слово Bildung, мабуть, найближче відповідає значенню sivistys. Bildung – це складна концепція, яка стосується знань, набутих через освіту, трансформаційну громадянську освіту, розумовий розвиток та відкритість до нової інформації. Однак навіть Білдунг трохи не в змозі передати те саме значення, що і сівістус. Більдунг зосереджується, можливо, більше на розвитку особистості, на відміну від терміну сівістус, який також може охоплювати більшу частину колективного культурного аспекту.

Sivistys – це широке поняття, що включає аспекти від колективної культури та її розвитку до самокультивування. Основні аспекти сівістусу можна описати трьома поняттями: Більдунг, цивілізація та цивілізованість. Але якщо потрібно вибрати лише одну, тоді Bildung – найкращий аналог для sivistys для використання в текстах, навіть англійською.

Sivistys