Українська мережа Більдунґу є громадською організацією, яку заснувала освітньо-просвітницька група на чолі з провідним дослідником Більдунґу в Україні – Сергієм Чумаченко – та освітянином, стратегом, експертом з критичного мислення, деканом Київської бізнес-школи – Михайлом Крікуновим і Анастасією Некрасовою – спеціалістом в галузі розвитку дорослих, тренером і педагогом.
Ми прагнемо повернути ідеї Більдунґу та Фолькбільдунґу в українське суспільство аби зробити Культуру Просвіти ключовою цінністю українського народу. Вважаємо, що цього можна досягти шляхом розгортання в Україні системи Народних вищих шкіл і мережі гуртків самоосвіти. Така система неформальної освіти створена за успішним прикладом нордичних країн і на українському культурному підґрунті дозволить побудувати в Україні успішне суспільство.
Якими документами ми керуємось
Ми керуємось Статутом і Положенням про членство.
Учасники нашої мережі різняться між собою рівнем відповідальності за розвиток мережі і тим вкладом, який вони роблять у цю спільну справу.
Повні члени
Повні члени організації взяли на себе відповідальні ролі в Українській мережі більдунґу і несуть відповідальність за імідж УМБ:
- Сергій Чумаченко
- Анастасія Некрасова
- Михайло Крікунов
- Олена Точиліна
- Юрій Пивоваренко
- Роман Дакус
Члени ГО УМБ
Члени нашої організації згідно Статуту мають право вносити пропозиції щодо діяльності, допомагають членськими внесками та іншим чином:
- Артем Козлов
- Галина Ярмоленко
- Ірина Шарпило
- Інна Лужецька
- Катерина Баценко
- Дмитро Барандич
- Катерина Ясько
- Ірина Чуркіна
- Євгенія Оконнор
- Тетяна Павловська
- Владислав Василець
- Оксана Смирнова
- Наталія Дмитрів
- Максим Лічко
Асоційовані члени
Асоційовані члени ГО УМБ також допомагають організації:
- Фольварочний Ігор
- Тетяна Донець
- Алла Шкроботько-Чорна
- Богдан Стратейчук
- Тетяна Муравльова
Волонтери
Значний вклад в розвиток діяльності Української мережі більдунґу здійснюють волонтери! Зокрема група волонтерів переклала більшу частину антології про більдунґ – Popular Education, Power and Democracy:
- Галина Ярмоленко
- Ірина Шарпило
- Дар’я Ємець
- Ірина Гузій
- Микита Жук
- Анна Рогальська
- Вікторія Савостьянова
Долучайтеся до волонтерства в УМБ!
Для того, щоб бути в курсі тих завдань, волонтерської допомоги в яких потребує УМБ, долучіться до нашої Facebook-групи Українська Народна Вища Школа та/або Телеграм-групи – також це дозволить вам брати участь у обговореннях на тему більдунґу і у діяльності нашої спільноти.
Для того, щоб бути в курсі наших новин, вподобайте нашу Facebook-сторінку Більдунґ в Україні.
Фундатори УМБ
Ми дуже вдячні тим, хто підтримав нас фінансово ще до того, як ми створили громадську організацію:
- Ольга Бершадська
- Марина Вострова
І ми вдячні тим, хто грошима підтримує нашу ГО з моменту створення розрахункового рахунку організації:
- Олексій Г.
- Юрій Ніколенко
Прихильники
Свого часу в нашій команді попрацювали і періодично підключаються:
- Вікторія Савостьянова
- Катерина Баценко
- Євген Лапін
- Ірина Панченко
- Юрій Богачков
Кола знань
Дякуємо Сергію Кошману за такий вдалий термін на позначення освітніх гуртків!
У 2021 році за ініціативи Ірини Шарпило ми створили перше Коло знань і разом з його учасниками поступово читали і обговорювали книгу “Більдунґ: нордичний секрет краси і свободи”. Завдякики цій спільній роботі ми збагачувались важливими ідеями.
Наші відео
Перегляньте відео на нашому YouTube-каналі Більдунґ в Україні – а особливо:
- відеозаписи з Запуску Української Мережі Більдунґу 1 жовтня 2022 року
- повний відеозапис з онлайн-форуму “Більдунґ в Україні: САМОЗАРОДЖЕННЯ” 8 травня 2021 року (або дивіться звіт з окремими виступами).
Дивіться також, як зконтактувати з нами.
Дивіться також:
Коротка історія і мета наших активностей
Шість років (на початок 2023 року) досліджень Сергія Чумаченка, особистих та в команді ініціативної групи «Українська Народна вища школа», пошуків в Україні, Швеції, Данії, аби зрозуміти, що не тільки ми, а й більшість світу «прогавили» унікальну частину культури Скандинавських країн, пов‘язану з освіченістю більшості населення, яка називається folkbildning у Швеції, folkoplysning у Данії та Норвегії і sivistystystyö у Фінляндії.
Виявилось, що вся ця історія родом з німецького філософського явища XVIII–XIX сторіч, відомого як Bildung. Більше того, до розвитку ідеї Більдунґу, як феномену вільного пожиттєвого формування людини до стану гармонійного співіснування з собою та суспільством (вибачте нас, філософи) доклались Гете, Шилер, Гегель, Вільгельм фон Гумбольдт, Йоганн Песталоцці… А Скандинави винайшли унікальне рішення – як феномен Більдунґу зробити частиною національних культур.
Ми хочемо повернути ідеї Більдунґу в українське суспільство аби зробити Культуру Просвіти ключовою цінністю українського народу. Частиною цього плану є створення інформаційних майданчиків, на яких ми будемо говорити про Більдунґ. Очікувано, що будуть закиди щодо використання іноземного слова. Але… Але… на жаль більшість дослідників цього явища, в усьому світі, констатують складність перекладу поняття Bildung будь-якою мовою, від англійської до української. Для більш-менш коректного розуміння доводиться вдаватись до історико-філософського та історико-семантичного дослідження як поняття Більдунґу, так і самого явища. Більдунг – це не стільки про освіту, і не стільки про Просвіту, це більше…
Ми вирішили ризикнути, і перевести дискусію з суто професійної галузі у загально-суспільну площину. Отже, ми готові до помилок, критики, але на своїх сторінках будемо на сторожі коректного взаємно розвиваючого діалогу.
Ми спробуємо разом з вами розібратись у тому, що таке Більдунґ і чому це явище конче потрібне нашому суспільству.
Ми віримо в те, що розвиток людини та суспільства крізь феномен Більдунґу дасть Україні необхідний імпульс руху до суспільства загального добробуту. Що вільна, критично мисляча людина – основа такого суспільства. Будемо ділитися знаннями і кейсами з країн, які пройшли цей шлях до нас, і тих, в яких ця філософія тільки починає розвиватися.
Наша мета амбітна – ми хочемо жити у вільній, правовій, освіченій Україні. Ми впевнені в тому, що тільки створення широкої, всеохоплюючої, стійкої мережі ОСВІТНІХ ІНСТИТУЦІЙ, побудованих на принципах вільного саморозвитку, ідеях Більдунґу, дасть нам сильне проактивне суспільство здатне привести Україну в коло Європейських країн об’єднаних ідеєю Загального Добробуту.
Підписуйтесь, спілкуйтесь, поширюйте, включайтесь у солідарну співпрацю просвіти українців!
Діючи РАЗОМ, ми змінюємо наше життя на краще.
Більдунґ
Більдунґ – філософія, в основі якої лежить ідея вільного розвитку людини впродовж життя, спрямованого на формування власного розуміння свого майбутнього, та активної відповідальної позиції людини щодо власного майбутнього та майбутнього суспільства.
Ідея Більдунґу народилась в Німеччині та розвивалась в працях Гете, Шиллера, Вільгельма фон Гумбольдта, інш. У ХІХ сторіччі, ідея Більдунґу стала частиною національних культур Германії, Данії, Норвегії, Швеції, Фінляндії, Нідерландів та інституційно була реалізована в розгалуженій мережі незалежних від державної формальної системи освіти (неформальних) інститутів, таких як «Народні університети», «Вищі народні школи», «дослідницькі та просвітницькі гуртки». В більшості країн ця система неформальної освіти отримала потужну підтримку суспільства через перерозподіл податків за умови невтручання держави в її діяльність.
Ціла низка науковців з Скандинавських країн, Франції, США, Канади пов‘язують сучасні успіхи в розбудові суспільств та моделі держави загального добробуту в Північних країнах саме з укоріненням філософії Більдунґу в національні культури, та сприяння діяльності галузі неформальної освіти.
Середовище Вищої Школи працює на підвищення рівня відповідальності, усвідомленості, соціальної активності та залученості. Тут відбувається усвідомлення власної відповідальності за своє життя та створюється внутрішній імпульс до дії, що органічно переходить у власне дію, та, в тому числі, дозволяє залучати інших людей у цей процес спільної організованої діяльності на спільне благо.
Таким чином, ми забезпечимо відвідувачів Вищих Шкіл всіма інструментами, які потрібні дорослій людині, щоб створити щасливе життя та добробут для себе і далі, разом з однодумцями, створювати громадські проєкти та досягати змін у суспільстві.