Народна вища школа (НВШ) — це тип шкіл, в яких створюється атмосфера безпеки і довіри, в який людина, чим би вона не займалась, розкриває свої кращі якості і навчається адекватно працювати із неприємними проявами. У такому середовищі школи природньо відбувається дорослішання людини, підвищення її рівня свідомості і самосвідомості. НВШ менше націлена на передачу знань, хоча й включає це.

Таким чином, НВШ допомагають своїм учням здійснювати свій Більдунґ (всебічний розвиток) і налаштовують на розвиток протягом всього життя. В будь-якому віці людина може зацікавитись новою для себе галуззю знань і вмінь — і саме в НВШ зможе їх набути.

На початку ХХ століття в Україні (особливо на Заході) була побудована мережа зі шкіл для дорослих і хат-читалень – і тоді це сприяло розвиткові кооперативного (підприємницького) руху. – Отже в нас ця традиція вже була. Її знищив тоталітарний режим. Тож зараз ми хочемо пригадати цю традицію просвіти широких мас і відбудувати на новому рівні – відштовхуючись від теперішніх реалій і культури.

На початку 2024 року ми написали блог Питання і відповіді про народні вищі школи та записали відповідне відео:

Відеосюжет про українську НВШВовчок

8 травня 2021 року ми провели онлайн-форум присвячений Більдунґу і Народним вищим школам – подивіться відео і презентації. Зокрема, у наступному відео Роман Ліщинський завзято розповів про ту трансформацію, до якої його спричинив 9-місячний курс у данській НВШ “Silkeborg”:

Читайте також:

Дивіться відео виступу Сергія Чумаченка про Народні вищі школи:

Ми зібрали багато інформації про те, чим є Народні вищі школи, і як вони допомагають скандинавам жити на високому рівні і постійно розвиватись. Поки що ці матеріали зібрані у гугл-документі.

Можете також подивитись відео про Народні вищі школи Данії. Але майте на увазі, що вони відрізняються від НВШ Швеції, Норвегії і Фінляндії:

Silkeborg Højskole

(Відео зі сторінки Sommerkurser 2021)

Rødding Højskole

Højskolen på Kalø

Vraa Hojskole

Сайти деяких Народних вищих шкіл

Данія

Норвегія

Фінляндія

Школи для глухих: