Анна Екстрем вважає, що для зміцнення цивільної оборони у Швеції потрібно інвестувати в народні вищі школи та навчальні асоціації.
Фото: Oskar Omne і Stock Adobe.

Оригінальна стаття – Folkhögskolan kan utveckla det civila försvaret
Автор: Björn Andersson
Переклад: Юрій Пивоваренко

Готовність

Народні вищі школи необхідно використовувати для посилення цивільного захисту в сьогоднішній неспокійний час.” На цьому наголошує Анна Екстрем, голова Асоціації народних вищих шкіл Швеції керованої за членським принципом (RIO, Rörelsefolkhögskolornas intresseorganisation).

– Замість того, щоб підвищувати готовність, ми, на жаль, змушені звільняти людей і скасовувати курси. Роль народної освіти у протидії недовірі, дезінформації та самотності завжди потрібна, але особливо в неспокійні часи.” Саме так Анна Екстрем та інші представники народної освіти пишуть у своїй статті для Svenska Dagbladet.

Анна Екстрем підкреслює, що необхідно інвестувати у народні вищі школи та навчальні товариства для зміцнення цивільного захисту в Швеції. Особливо зараз, коли ситуація у світі є надзвичайно неспокійною, зокрема через напад росії на Україну.

У народних вищих школах під час криз та воєнних конфліктів є можливість проживання та навчання про те, кому може знадобитися підтримка та допомога.

– Стандартною практикою є те, що держава та муніципалітети отримують критику після криз за те, що вони занадто довго чекали з проханням про допомогу. У народній вищій школі такого немає, тут ми починаємо діяти одразу. Народні вищі школи також є по всій країні [Швеції], – каже Анна Екстрем, яка є головою Асоціації народних вищих шкіл керованої за членським принципом (RIO) та народної вищої школи Біскопс-Арно Норден.

Швидке реагування

Конкретним прикладом, який вона згадує, є велика залізнична аварія або зупинка руху.

– Тоді народна вища школа могла би відкрити свої двері для тих, хто опинився в пастці, але не потребує медичної допомоги.

Чи можна навіть під час війни запускати нові курси у народній вищій школі?

– Якби я була ректором народної вищої школи і, не дай Боже, ми зіткнулися б із війною, я б сіла зі своїми співробітниками і подивилася, що потрібно. Це може бути вирощування власних продуктів, перша домедична допомога, практичні навички для протидії або подолання відключення електроенергії тощо. Ця швидка готовністьвже закладена в ДНК народної освіти, – відповідає Анна Екстрем.

Що може зробити держава зараз, щоб зміцнити цивільний захист за допомогою народних вищих шкіл?

– Найважливіше – це припинити економити на народній освіті. Якщо ми отримаємо спокій та фінансування, то лише фантазія обмежуватиме те, що ми можемо зробити. Зараз нам не дають можливості зміцнити готовність країни, але нам доводиться звільняти людей і закривати курси та приміщення. Курс, який може зайняти півтора року для запуску у професійному училищі, народна освіта може запустити значно швидше.

У статті в Svenska Dagbladet також згадується Сергій Чумаченко, який заснував народну вищу школу у селі Вовчок в Україні, спираючись на шведську модель цієї форми освіти. Ідея виникла, коли він відвідав народний університет Біскопс-Арно Норден вісім років тому.

Внаслідок російської агресивної війни школа має програми з домедичної та психологічної допомоги, побудовані на демократичних принципах народної освіти.

– Це приклад того, наскільки цінним і гнучким є народна вища школа, – каже Анна Екстрем.

Готова освітня інфраструктура

У статті в Svenska Dagbladet згадується, що шведські домогосподарства нещодавно отримали брошуру «Якщо почнеться війна або криза», яку автори статті розкривають з власної перспективи:

«Ми маємо навчитися допомагати собі самі – медично, психологічно, організаційно. Завдяки 156 шведським народним вищим школам по всій країні існує готова освітня інфраструктура для швидкого навчання знань і навичок, які нам, як суспільству, необхідні для виживання».

Примітка: У наступному номері журналу Folkhögskolan буде опубліковане інтерв’ю з Сергієм Чумаченком, засновником народної вищої школи в Україні.

Примітка перекладача: більше про Асоціацію народних вищих шкіл Швеції керованої за членським принципом (RIO) ви можете дізнатися зі статті Народні вищі школи.

Як Швеція за допомогою НВШ може зміцнити свою цивільну оборону