Сьогодні ми пропонуємо вашій увазі звернення до шведських і українських громадян стосовно війни, опубліковане на сайті MSB українською мовою:

Війна в Україні

Тут ви знайдете оцінку шведських державних служб щодо ситуації Швеції та шведських громадян з приводу війни в Україні, а також поради щодо того, що ви можете зробити, щоб подолати занепокоєння.

Чи існує загроза війни у Швеції?

Політична безпека погіршилася, але Збройні сили уважно стежать за розвитком подій і цілодобово контролюють територію Швеції та прилеглі регіони. Прем’єр-міністр Швеції заявила, що прямої загрози збройного нападу на Швецію наразі немає, однак загроза зросла. На даний момент Збройні сили не бачать ніяких тривожних рухів уздовж наших кордонів, але можливість збройного нападу на Швецію не можна виключати. 

Швеція подає заявку на вступ до НАТО

Швеція подала заявку на вступ до НАТО (Організація Північноатлантичного договору). Переговори про членство тривають.

Як справлятись з власною тривогою та з тривогою інших

Ми щодня стикаємося з новинами про напружену ситуацію в навколишньому світі, тому відчувати тривогу — це нормально. Важливо не залишалися наодинці зі своїми турботами. Це відноситься як до дорослих, так і до дітей.

Детальніше про те, що робити з відчуттям тривожності, і яку допомогу ви можете отримати від суспільства, читайте на сторінці Stöd vid oro.

Що можна зробити 

Кожен, хто живе в Швеції, може зробити внесок у нашу загальну готовність і безпеку. Не поширюйте хибні чутки, підготуйте своє житло, захищайте інформацію від кібератак і займайтесь різними видами громадської діяльності.

Мисліть критично

Держави та організації вже зараз використовують дезінформацію, щоб впливати на нашу оцінку ситуації і наші дії. Мета може полягати у зниженні нашої здатності чинити опір і бажання захищатися. Найкращий захист від дезінформації та ворожої пропаганди — це критичне ставлення до джерел.

Критичне ставлення до джерел передбачає аналіз інформації, яку ви отримуєте. Це означає, з одного боку, розуміння того, що деякі джерела заслуговують більшої довіри, ніж інші, а з іншого боку, усвідомлення того, що джерела інформації переслідують певну мету.

  • Хто стоїть за цією інформацією? Чи можете ви знайти першоджерело?
  • Кому вигідно поширювати цю інформацію?
  • Яка мета цієї інформація? Чи існує намір змінити ваші погляди чи поведінку?
  • Наскільки стара ця інформація? Вона все ще актуальна?
  • Де ви знайшли цю інформацію? Вона надійшла з надійного джерела, яке раніше надавало підтверджену інформацію?
  • Перевірте, чи можна знайти цю інформацію в інших джерелах. До інформації, отриманої тільки з одного джерела, слід ставитися з особливою обережністю.
  • Шукайте інформацію, яка суперечить вашому сприйняттю ситуації. Таким чином ви уникнете пошуку лише тієї інформації, що підкріплює вашу думку.

Готовність житла

Криза або війна можуть вплинути за функціонування суспільства, до якого ми звикли. Наприклад, можуть виникнути перебої у постачанні електроенергії і води. Події в зовнішньому світі також можуть викликати брак певних продуктів харчування.

У разі кризи допомога в першу чергу буде надаватись тим, хто її найбільше потребує. Підготуйтеся, щоб ви могли обійтися без допомоги суспільства щонайменше протягом тижня (бажано довше, якщо у вас є така можливість). Враховуйте власні обставині і потреби, а також обставини і потреби ваших близьких.

Поради щодо підготовки вашого житла:

Їжа: Важливо мати вдома запаси їжі з високою енергетичною цінністю. Використовуйте продукти, які добре зберігаються, швидко готуються, не вимагають великої кількості води або які можна їсти без приготування.

Вода: Чиста питна вода має життєво важливе значення. Розраховуйте щонайменше по три літри на дорослого на день. Якщо ви не впевнені в якості води, то її потрібно кип’ятити. Якщо туалет не працює, ви можете взяти міцні пластикові пакети і помістити в унітаз.

Опалення: У разі припинення електропостачання в холодну пору року, у житлі швидко стане холодно. У такому випадку зберіться в одній кімнаті, завісьте ковдрами вікна і застеліть підлогу килимами. Не забувайте про пожежну безпеку. Перед сном вимикайте все світло. Регулярно провітрюйте, щоб кисень попадав у кімнати.

Комунікація: У разі надзвичайних подій вам необхідно мати можливість отримувати важливу інформацію, в першу чергу, по радіо (Sveriges Radio P4). Ви також повинні мати можливість стежити за репортажами ЗМІ, підтримувати зв’язок з родичами і в екстрених випадках звертатися до служби порятунку, служби медичної допомогу або поліції.

Подорожі

Міністерство закордонних справ рекомендує утриматися від будь-яких подорожей до України і закликає всіх громадян Швеції покинути країну. В Україні введено надзвичайний стан, і можливості пересування по країні можуть бути обмежені. Міністерство закордонних справ також не рекомендує їздити до Росії.

Особи, що намагаються покинути Україну, повинні провести оцінку безпеки в залежності від свого місця перебування. У деяких випадках краще почекати, залишатися вдома, стежити за розвитком ситуації і аналізувати шанси залишити країну.

Повітряний простір України закрито, і покинути країну літаком неможливо. Посольство Швеції в Україні повідомило, що залізничне сполучення також не працює. Виїхати з України можна через пункті пропуску державних кордонів інших країн, але там можуть бути великі черги.

В’їзд до Швеції

Громадянам України дозволяється в’їжджати до Швеції без візи і перебувати у країні максимум 90 днів, якщо у них є біометричний паспорт. Однак якщо при прибутті до Швеції ви подаєте клопотання про надання притулку, то вимог до паспорта немає. 

Звернення шведської Агенції із захисту суспільства у надзвичайних ситуаціях (MSB) щодо війни в Україні