7 жовтня 2021 року в Urban Space 500 у Києві під час Книжкового Клубу №6 презентували книгу “більдунґ. Нордичний секрет краси і свободи”.

Це український переклад книги членів Римського Клубу Лене Рейчел Андерсен і Томаса Бйоркмана “The Nordic Secret. A European story of beauty and freedom”, здійснений Оксаною Олійник-Андрусяк, і виданий у “Наш Формат”. Наукову редактуру перекладу здійснили Михайло Крікунов і Катерина Ясько.

Під час обговорення Нордичного секрету, Сергій Чумаченко, Михайло Крікунов і Катерина Ясько відповідали на питання, які стосуються цієї книги і явища більдунґу взагалі.
Ми дуже вдячні Валерію Пекарю за організацію цієї зустрічі!

Ось лише декілька нотаток зроблених під час цього обговорення:

  • Adulting — психологічне дорослішання зовні дорослих людей
  • Необхідно, щоб людина була у тому віці, в якому може втілювати свої рішення
  • Інфраструктура компромісу (термін Сергія Кошмана)
  • Регулярно зустрічатись і обговорювати прочитані частини цієї книги
  • Волонтерські спільноти можуть швидше сприйняти більдунґ
  • Кола знань

Ось про про цю зустріч написав Сергій Чумаченко:

Друзья, еще несколько слов о вышедшей книге:

По разным причинам, в Украине сложился дефицит литературы и информации об особенностях общественного, политического и экономического устройства стран Северного содружества (Дания, Швеция, Норвегия, Исландия, Финляндия). Ее не просто “мало”, за исключением  2-х, 3-х монографий изданных мизерным тиражом и доступных узкому кругу исследователей, ее просто НЕТ! Мы больше знаем о США и Сингапуре, мы даже что-то знаем о европейских Великобритании, Франции, Испании… Но ответ на вопрос: “В чем особенности скандинавской модели государства всеобщего благосостояния?” знают единицы.

В этой ситуации приниципиально важным событием стал выход книги «Більдунґ. Нордичний секрет краси і свободи» написанной членами Римского клуба и авторитетными скандинавскими мыслителями.

«Більдунґ. Нордичний секрет краси і свободи» не просто открывает историю уникального скандинавского феномена неформального образования взрослых, эта книга открывает понимание феномена Северной модели, где ОБЩЕСТВО занимает главное место во всей архитектуре общественно-политических отношений.

Більдунґ…” не просто дает понимание ключевого принципа социальных изменений в Северных странах, он дает понимание сути ноу-хау найденных и реализованных в этих  странах и приведших их на вершины рейтингов наиболее успешных сообществ мира.

Мы в Більдунг в Україні много делаем для того, чтобы вслед за “Бильдунґом…” появился целый ряд книг раскрывающих понимание “скандинавского мира” с точки зрения его общественного, экономического и политического устройства и уникальной отрасли неформального образования взрослых. Но (ИМХО) важно кто открывает дверь в этот мир. В этом смысле сложно найти лучших проводников, чем авторы книги «Більдунґ. Нордичний секрет краси і свободи».

Первое (но уже известно, что не последнее) обсуждение книги произошло на Книжном клубе №6, организованном Валерій Пекар. (К стати, проявление и продвижение этой темы в Украине происходит именно на мероприятиях Валерия. В 2019-м, группа “Українська народна вища школа” родилась на другом мероприятии инициированном и организованном Валерием и его единомышленниками – на “Перша Українська інтегральна зустріч”.)

Переводить и готовить к выходу такие книги сложно. В них много дисциплинарных и междисциплинарных тонкостей, оформленных в специфическую скандинавскую терминологию. По сути, переводчики подобной литературы формируют новое терминологическое и смысловое пространство. Эта работа блестяще сделана Oksana Andrusyak, Mihail Krikunov и Катерина Ясько!

Читать книгу можно по разному, и за разным к ней обращаться. Но главным результатом авторской работы является ответ на вопрос: “Существуют ли прецеденты изменения национальной культуры во временном горизонте 2-х–3-х поколений?”.

Больше того, авторы, со скандинавской дотошностью, аргументируют ответ и раскрывают “северный секрет”… 

Надеюсь, заинтересовал… Читайте, обсуждайте. Работы хватит всем…

Продолжение будет, как минимум, в Полтаве и Житомире (даты уточняются).

Перегляньте відеозапис обговорення:

Також можете знайти в транскрипті цієї зустрічі цікаві вам теми і подивитись саме їх:

00:17 – Вступне слово Валерія Пекаря про Книжковий клуб і книгу “Більдунґ. Нордичний секрет краси і свободи” 

02:25 – Представлення спікерів 

03:05Перше питання: вміст книги виглядає дивно. – Чому її автори вибрали саме таку форму подачі? 

04:08 – Відповідь Михайла Крікунова

 05:46 – Відповідь Катерини Ясько – зокрема про перекладача – Оксану Андрусяк 

08:28 – Відповідь Сергія Чумаченка – зокрема про холістичність феномену Фольбільдунгу 

11:20 – Коментар Михайла про складність пояснення терміну “Більдунг” 

12:55 – Коментар Сергія 

13:15 – Коментар Валерія

13:30Питання Валерія по суті: чому саме розвиток свідомості великих мас людей запропонований як ключ до розвитку суспільства?

16:28 – Відповідь Михайла про неможливість великого прогресу без розвитку свідомості людей

22:27 – Відповідь Катерини – зокрема про види уявлено про свободу описані в книзі (англо-американську, французьку, німецьку), про вертикальний розвиток людей, а не лише інституцій 

24:50 – Михайло про зв’язок між розвитком его людей, інституціями і солідарністю, про кола солідарності-зв’язаності

29:37 – Відповідь Сергія про холістичність: паралельний розвиток его людей і суспільства, про побудову демократичного суспільства, про термін Сергія Кошмана “інфраструктура компромісу”, про соціокультурний підхід для розвитку суспільств 

32:50 – Питання Валерія про те, чому в Україні не спрацює освічений авторитаризм

33:05 – Коротка відповідь Михайла, що за освіченого авторитаризму не буде ніякого більдунґу 

33:23 – Відповідь Сергія, що дорослішання людини неможливе зовнішньо-референтним шляхом (від зовнішньої мотивації); що єдине, що може допомогти людям прийняти навчання в Народних вищих школах як щось корисне – це невтручання держави; що авторитаризм – це вузьке місце для процесу розвитку. 

36:32 – Згадка Валерія про Школу державного управління імені Лі Куан Ю 

36:35 – Відповідь Михайла про нюанси Сінгапуру; про те, що автократи потрібні лише в ситуації хаосу і відсутності в людей бачення куди рухатись. 

39:04 – Валерій нагадує, що 1 приклад гарного авторитаризму приходиться 10 прикладів кривавих авторитаризмів. 

39:30 – Валерій навів приклад Грузії, коли після швидких реформ команди Міхеіла Саакашвілі, там відбувся швидкий відкат назад.

40:31 – Валерій запитав, чому система освіти не може впоратись із вертикальним розвитком людини? 

41:02 – Сергій відповів (згідно книги бразильського автора “Педагогіка пригнічених”), що формальни інституції обслуговують домінуючу ідеологію, і що система освіти є заручницею організаційної культури, яка обслуговує домінуючу ідеологію; сказав про важливість збереження автономії інституцій неформальної освіти від впливів держави. 

44:15 – Катерина процитувала з книги уривок присвячений середній освіті – про те, що має бути у сучасній школі – які освітні елементи; про те, що все починається з розвиненого і забезпеченого вчителя; про більдунґ (розвиток) всителів (впливають на учнів) і керівників (впливають на підлеглих). 

49:24 – Михайло про те, що вплив рольових моделей з оточення дитини і людини переважає той вплив, який на неї здійснюють вчителі і керівники. Тому розвивати треба саме дорослих – тих, з ким дитина спілкується найбільше. Ми, дорослі, маємо змінитись в першу чергу. Навіть термін такий є – Adulting. Лише так можна створити ціннісне середовище для виховання з дітей відповідальних громадян. 

55:34 – Сергій про те, що навчання у народних вищих школах проводиться для людей, які досягли віку, коли культурно і юридично вони мають право на прийняття власних самостійних рішень – з 17.5–18 років; про те, що проживання у Народній вищій школі (НВШ) створює таке середовище, яке відображає майбутній бажаний стан суспільства; про те, що НВШ у Швеції сприймається як лабораторія інноваційних знахідок для подальшого перенесення у систему формальної освіти, і тому НВШ є ідеальним середовищем для педагогічної творчості і пошуків нових рішень. 

58:05 – Михайло про те, що в НВШ студенти вчаться один в одного вирішувати свої проблеми, а вчитель виступає в ролі фасилітатора – і тому з НВШ виходять активні учасники місцевого самоуправління. 

58:40 – Сергій про соціальні ліфти: у Великобританії соціальним ліфтом у політику є елітарна вища освіта, а у Швеції – НВШ. 26% парламентарів Швеції є випускниками Народних вищих шкіл. 

59:46 – Валерій запитав, чи ми не перебільшуємо значення більдунґу як соціальної технології для перетворення країн з бідних на успішні? Можливо у скандинавських країнах відбувались інші важливі речі, які сприяли їх успіхам? Яка реальна вага більдунґу у цих трансформаціях? 

1:01:09 – Михайло відповів, що, звичайно, крім Більдунґу впливали й інші речі. Зокрема практична спрямованість навчання, вплив громади на зміст навчальних курсів НВШ – тоді виховання відповідального громадянина стає побічним ефектом такого навчання. 

1:06:24 – Сергій про ті елементи, які створюють атмосферу свободи в НВШ; про те, що скандинави не використовую слово “технологія”, але кажуть “соціально-странсформуючий підхід”. На скандинавські країни вплинули не лише НВШ і освітні гуртки, а багато соціальних рухів, в основі яких було “Ми” (солідарність, об’єднання, партнерство): кооперативний рух і спортивний рух. Сергій перелічив наукові статті, які підтверджують, що саме Фолькбільдунґ був вирішальним в успішних перетвореннях скандинавських країн. 

1:10:36 – Михайло доповнює висновками з конференції присвяченої Фолькбільдунґу: його вплив на соціальну атмосферу і на економіку, а також про ще один важливий фактор – фактор підтримки елітами цих країн процесу розгортання Фолькбільдунґу. Перші НВШ створювались та існували завдяки підтримці тодішніх “бізнесменів”. Також Сергій нагадав, що в Україні нещодавно вже робили спроби створити народні вищі школи на базі бібліотек за підтримки обласного керівника. Але це швидко згорнулось через зміну керівництва області. 

1:14:10 – Катерина згадала про те, що данець, із яким вона спілкувалась про Народні вищі школи розповів їй про 4 народні рухи, які сприяли успіху Данії: Народні вищі школи, кооперативний рух, спортивний рух і емансипація (боротьба за права жінок). 

1:15:12 – Питання Валерія про те, чи можна Фолькбільдунґ пересадити на український ґрунт? 

1:16:00 – Михайло відповів, що просто перенести не вийде, але необхідно сприйняти ці приклади (кожна НВШ є цілою зв’язкою важливих елементів) і використати їх як матеріал для творчості. 

1:18:58 – Сергій відповів про те, що перенесення дається дуже складно, і поки що спроби це зробити є в більшій або меншій мірі невдалими; Сергій назвав причини, чому НВШ не змогли перенести у Португалію; скандинави вважають, що максимум ініціативи зі створення НВШ має виходити від тих, хто їх хоче в себе запровадити – і лише тоді ї сенс допомагати в цьому. 

1:22:10 – Михайло про те, що розвиток підприємництва дуже сильно пов’язаний із розвитком мережі НВШ. 

1:22:43 – Катерина запропонувала прочитати цю книгу по-новому, – а ще краще прочитати її в колі знань (навчальному гуртку) – ця книга варта того; також варто експериментувати із створенням різних форм вертикального розвитку, бо Більдунґ – саме про це, і він відбувається серед життя.

1:27:25 – Валерій висловився, що Українська академія лідерства (УАЛ) дозволяє молоді йти в університет не одразу після школи, а спершу виділити один рік для того, щоб краще розвинутись особистісно і самовизначитись. Валерій запитав, чи згодні спікери з тим, що УАЛ втілює більдунґ? 

1:28:45 – Михайло відповів, що не вважає, що УАЛ здійснює Більдунґ. Але запропонував інший приклад того, як розвинулась спільнота CEO Club – що за 10 років в ній відбувся Більдунґ.

1:30:22 – Питання від слухачки про те, як незвичну книгу подарувати вчительці школи. На це питання першою відповіла Катерина Ясько. 

1:34:40 – Сергій відповів, що варто просто брати і робити. 

1:35:53 – Михайло: роби те, що маєш робити – і будь, що буде. Але не всі подаровані книги будуть відкриті. Нам потрібні не знання а розуміння (рос. “понимание”) – потрібно поширювати не знання, а розуміння. 

1:39:05 – Валерій Пекар про назву книги – що спершу планували назвати її більш популярно. Також відповів питання щодо книги для вчителя: “Люди зазвичай дуже невдячні до тих, хто намагається змінити їх картину світу”.

1:39:45 – Питання від Олександра Стародубцева про профспілки – їх роль у підтримці руху НВШ в україні (бо скандинавські профспілки підтримують Фолькбільдунґ). 

1:41:50 – Сергій відповів, що українські профспілки не підходять. 

1:42:28 – Михайло про те, що українські профспілки схожі на ходячих мертвяків (ніби вони є, і ніби й гроші у них є, але користь від них невідома), тому з ними зв’язуватись не хочеться. А от скандинавські профспілки – зовсім інші – живі і дієві – тому там вони сприяють Фолькбільдунґу.

1:43:21 – Питання від слухача: “Чи обов’язково мати окремий пансіон і тягнути туди студентів для проживання і навчання, чи достатньо просто регулярно зустрічатись – так, як зустрічається територіальна оборона?” 

1:43:54 – Михайло відповів, що волонтерські спільноти мають бути гарною точкою контакту для розвитку більдунґу – варто експериментувати 

1:44:56 – Сергій про фінський фонд Sitra, який працює з майбутнім. Цей фонд опублікував посилання на статтю про хлопця, який створив платформу, на якій можна здійснювати більдунґ віддалено. Та все ж школи-пансіони потрібні, бо вони є тими “кварками” які підтримують культуру безпосереднього спілкування-навчання. Але варто експериментувати – йти в інші спільноти. Важливі всі форми цього руху. 

1:47:09 – Михайло про Німеччину – про інтергенераційні центри, в яких об’єднуються покоління літніх людей і молодих сімей. Завдяки спілкуванню між різними поколіннями також відбувається явище схоже на більдунґ. 

1:48:37 – Питання від слухачки: прикордонний військовий конфлікт сприяє розвиткові его. Зацікавили кола знань. Але можливо перед проведенням кола знань, можливо, варто провести “коло плачу” – щоб попрацювати іх суспільною травмою? 

1:50:40 – Михайло відповів, що варто це проводити паралельно із колами знань. Точка рефлексії потрібна, ненасильницьке спілкування потрібне. 

1:52:18 – Сергій тут немає лінійного рішення про те, що має бути до, а що після. Але не у всіх скандинавських країнах розвиток більдунґу відбувався під впливом військових конфліктів. Бізнес підтримував розвиток Більдунгу через те, що втрачав ринки. Також сказав про те, що працювати з травмою потрібно дуже обережно, щоб не призводити до ретравмування (як це останнім часом відбувається в Україні) 

1:56:07 – Катерина відповіла, що важливо вміти поєднувати ці процеси паралельно. Навела приклад з життя про те, як відбувається більдунґ. На більдунґ, на вертикальний розвиток потрібен час – щоб знайти ті рішення, які задовольняють усіх зацікавлених. Якщо поспішати, то виходять фрагментарні неякісні рішення. 

2:02:08 – Питання від слухача: “Чи є в цій книжці щось позитивне про те, що буде в Україні через 10 років?” 

2:02:48 – Михайло нагадав, що всі скандинавські країни перед запровадженням більдунґу були бідними, нещасними, і їх кількість населення зменшувалась. Отже і в України є гарні шанси на успіх. 

2:03:27 – Сергій відповів, що ця книга розповідає саме те, як з бідної нещасної країни стати успішною. Показує, як декілька країн, що були у важкому стані, змогли стати на ноги. У цьому її цінність. 

2:04:26 – Катерина висловила вдячність за те, що мала 2,5 місяці “життя” з цією книгою і побажала майбутнім її читачам дати можливість цій книзі здійснити із ними той трансформуючий вплив, який вона відчула на собі. Це допоможе читачам стати іншими людьми.

2:05:59 – Питання Миколи Скиби про те, що в Україні вже значно відбулась децентралізація. Як працювати з місцевим самоврядуванням у напрямку поширення руху більдунґу 

2:07:47 – Сергій відповів, що у більшості випадків співпраця з держслужбовцями не складається. Максимум, що вони можуть зробити – не заважати працювати. Все інше маємо робити ми – ті, хто поширюють Фолькбільдунґ. 

2:10:30 – Валерій запропонував кожному по 2 хвилини висловитись про те важливе, що досі не сказали. 

2:11:10 – Сергй що робити і як рухатись? Про принципи Фолькбільдунґу. Ми можемо об’єднатись, щоб створити інфраструктуру в масштабах всієї України – інакше можемо отримати такий само глибокий відкат назад, який відбувся в Афганістані. 

2:13:08 – Михайло про спротив інституцій, які живуть в людях – тому працювати потрібно лише знизу вгору, а не навпаки. 

2:13:45 – Катерина подякувала Валерію і тим компаніям, які підтримали переклад і його видавництво. Також подякувала Сергію за те, що підхопив і розвинув тему більдунґу ще у 2016 році, і Валерію за поширення такої практики вертикального розвитку, як читання книг. 

2:16:00 – Валерій закликав купувати і читати книги, і подякував Urban Space 500 за надання майданчику для проведення Книжкового Клубу.