
Торік у «Вовчку» відбувся семінар з педагогіки народних вищих шкіл, організований спільно з Іриною Майстер-Бергман — ректоркою Mångkulturella Folkhögskolan. Учасники справедливо назвали цю подію історичною, адже вона «дала потужний поштовх для розвитку мережі народних вищих шкіл в Україні».
Цього року організатори [Сергій Чумаченко та Ірина Майстер-Бергман] вирішили продовжити серію заходів, присвячених історії та методології нордичних НВШ. Тож у липні 2025 року знову є можливість зануритися у світ неформальної освіти та дослідити фолькбільдунґ, особливості функціонування народних вищих шкіл та їх вплив на розвиток скандинавських країн.
Програма семінарів з історії та методології народних вищих шкіл

У програмі передбачені два тематичні заходи про історичні витоки народних вищих шкіл та фолькбілднінґу, практичні аспекти роботи НВШ та їх вплив на розвиток громад, а також про актуальність скандинавської моделі неформальної освіти для нордичних країн та України.
Протягом 18–20 липня 2025 року відбудеться семінар «Історія, ідеї та місце народної вищої школи в суспільстві». Ключові теми заходу:
- Історичні передумови виникнення народних вищих шкіл у нордичних країнах. Фолькбілднінґ як відповідь на запит соціальних трансформацій.
- Освіта як інструмент формування демократичної системи цінностей та активного громадянства.
- Основні ідеї, етика й педагогіка народної вищої школи.
- Сучасний стан народних вищих шкіл у Скандинавії.
- Діалог як основний педагогічний інструмент.
Семінар «Педагогіка свободи. Методологія НВШ та вплив НВШ на розвиток суспільства» пройде 25–27 липня 2025 року. Організатори планують розглянути такі питання:
- Свобода, справедливість і рівність як цінності педагогіки НВШ. Яких громадян потребують суспільства та як їх виховати?
- Ціннісно-орієнтована педагогіка.
- Еволюція концепції НВШ.
- Методологія народної освіти [folkbildning], стратегії вирішення конфліктів та побудова інклюзивної спільноти.
- Уроки нордичної демократії для України.

Місце проведення семінарів: Народна вища школа «Вовчок» [Чернігівська область, село Вовчок, вулиця Незалежності, 69-А].
Кому будуть цікаві семінари з історії та методології народних вищих шкіл
Організатори запрошують усіх, хто:
- шукає підходи до змін у суспільстві та усвідомлює важливість формування усвідомленого та проактивного суспільства;
- цікавиться фолькбільдунґом та прагне дізнатись більше про цей нордичний феномен;
- хоче або планує створювати народні вищі школи чи центри освіти дорослих, робота яких базуватиметься на методології народних вищих шкіл;
- має бажання долучитися до діяльності Народної вищої школи «Вовчок» або Української мережі більдунґу.
Умови участі в семінарах
Завдяки фінансовій підтримці Karibu Ukrainian Scandinavian Folkbildning Network витрати на проживання та харчування [3800 грн] повністю покриваються. Таким чином, вартість участі в семінарах становить 3000 грн, що включає:
- навчальні матеріали;
- проживання в гуртожитку НВШ «Вовчок» у чотири- та п’ятимісних кімнатах;
- триразове харчування.
Викладачі з України та з-за кордону працюють на волонтерських засадах.Участь у семінарі передбачає благодійний внесок у розмірі 3000 грн, який слід переказати на рахунок ГО «Народна вища школа Вовчок».

Планується, що в кожній групі буде не більше 15 осіб. Організатори звертають увагу, що в школі немає бомбосховища. Тимчасовим укриттям слугує підвал.

Під час проведення семінару учасникам пропонують такі умови проживання в гуртожитку: 14 місць у загальних кімнатах. На першому поверсі розташовані душові кабіни, туалети та умивальники. У школі є WI-FI, а також генератори на випадок відключення електроенергії.
Зареєструватись можна за цим лінком.
У публікації використано інформацію та фото з офіційної сторінки Народної вищої школи «Вовчок».
Читайте також: