Вітання! В цьому блозі ми поділимося враженнями учасників проєкту UKR-FOLK після відвідування шведської народної вищої школи (НВШ) Färnebo Folkhögskola.

Історія створення

Історія цієї школи почалася в серці невеличкої громади Естфернебо на північ від річки Далельвен і проросла корінням у сучасну Farnebo Folk High School у місті Євле.

Ще у 1977 році група молодих однодумців з Естфернебо у співпраці з Vasterberk Folk High School започаткувала мандрівний курс, який розробляв курси подорожей до Африки і Латинської Америки. Пізніше він став першим пророщеним зерном ідей, які згодом, у 1991 році, офіційно стали Färnebo Folkhögskola (Farnebo Folk High School).

Школа в місті Євле працює з 2012 року і сьогодні у Фернебо є курси з широким різноманіттям, починаючи від фермерства та фемінізму, і закінчуючи кліматичною справедливістю та написанням романів. Також, як і в кожній НВШ, вони мають загальний курс і навчально-мотивуючий курс з мовною спрямованістю.

Особливості школи

Особливістю школи є її фокус на русі за мир, екологію та солідарність. Вона стала місцем зустрічі людей, які хочуть дізнатися про глобальні проблеми, справедливість та впливати на зміни.

Формат навчання у Фернебо на будь-який смак, включаючи дистанційне навчання, курси вихідного дня, повний або неповний робочий день, а також курси в інтернаті, де є можливість навчатися та жити у школі. За один навчальний рік у школі викладаються два семестри на рік.

Викладачі — відкриті до питань, прийняття, висококваліфіковані фахівці, віддані своїй справі, і це факт, бо крім здобутої гарної освіти, переважна більшість з них щодня роками їздить на роботу з сусідніх містечок і розповідають з блиском в очах про неї.

У програмі багато базових предметів, зокрема шведська для іммігрантів SFI, вивчення англійської й швецької мов, загальні курси (початковий і рівень середньої школи), подолання екологічної кризи, стійка енергія разом, лісове садівництво, дрібне органічне вирощування, тощо.

Серед особливих курсів мене вразила феміністична вишивка та татріз. Традиційне мистецтво давно перестало бути лише естетичним ремеслом, воно говорить про біль, боротьбу, надію та внутрішню гармонію. Це не просто узори, а історії життя: про війну й втрати, про права людини, екологію та ментальне здоров’я.

Мультикультурність

Студентський склад вражає розмаїттям: тут навчаються люди різного віку та національностей. Найстаршому учаснику вже минуло 80 років і зустріч з людиною, яка прагне нового в поважному віці неймовірно надихає. До слова, приємно усвідомлювати, що він наш земляк.

В школі панує демократична й мультикультурна і, від себе особисто додам, домашня атмосфера. Відкривши двері ти потрапляєш у затишний хол, де у кожного є свої “домашні” тапочки на поличках, кольорові стільці, книжкові полиці з безліччю книг на будь-який смак, дрібнички інтер’єру на кожному підвіконні, стінах, аромат кави у коридорчиках доповнені усмішками “місцевих” учасників навчального процесу створюють атмосферу дому.

Ось ти не встиг оговтатися від першого враження, як тебе запрошують на «фіку» — це цілий неймовірний ритуал, де кава і смаколики не головне, а головне — спілкування, жарти, історії, участь, причетність до чогось спільного і важливого.

Як і у всіх скандинавських народних вищих школах, кожен навчається один у одного — це взаємний процес націлений на підкреслення цінності кожного. Тут цінують власний досвід та особистий простір кожного, створюють умови, де ти та твоя думка, твоя історія має значення.

Щиро дякую Народна вища школа Вовчок та проєкту UKRFOLK за цей незабутній досвід!

Матеріал підготували Наталія Калінчук-Пашкова, Юлія Солодовник та Олена Терещенко.

Цей блог спирається на пост з Facebook-сторінки Народної вищої школи «Вовчок».

Дивіться також:

Про шведську народну вищу школу Färnebo Folkhögskola