2024-й став для нас роком нових зустрічей, ініціатив, лекцій, воркшопів і проєктів, спрямованих на розвиток неформальної освіти. Проведені заходи об’єднали людей з Кіптівської ОТГ, різних куточків України і Європи, створили простір для обміну досвідом та ідеями.
Раніше ми розповідали вам про новини Народної вищої школи «Вовчок» за березень – червень 2024 року. Наприкінці року хочемо згадати про проєкти та події, що відбулись у другій половині 2024-го.
Випуск першого бюлетеня Української мережі більдунґу
Українська мережа більдунґу презентувала свій перший бюлетень, присвячений досвіду нордичних країн у розвитку суспільства й освіти. У виданні зібрані три статті скандинавських педагогів і дослідників — Бйорна Хансена, Райнера Біркелунда та Йохана Льовгрена. Матеріали для бюлетеня було відібрано зі збірки «10 уроків народних вищих шкіл» Данської асоціації НВШ.
Офлайн-семінар «Педагогіка народних вищих шкіл»
Улітку Народна вища школа «Вовчок» перетворилась на осередок нордичного досвіду. Тут відбувся перший в Україні семінар, присвячений педагогіці скандинавських народних вищих шкіл. Проєкт ініційований засновником «Вовчка» Сергієм Чумаченком та ректоркою Mångkulturella Folkhögskolan Іриною Майстер-Бергман. У затишній і дружній атмосфері українські освітяни знайомились із ціннісно-орієнтованою педагогікою нордичних країн та методологією народних вищих шкіл.
У рамках проєкту було проведено дві події:
- Офлайн-семінар «Педагогіка народних вищих шкіл» [31 липня – 02 серпня 2024 року у НВШ «Вовчок» на Чернігівщині]. Учасниками події стали представники Кіптівської та Новобілоусівської громад з Чернігівської області, Вапнярської громади з Вінницької, Гощанської громади з Рівненської області, а також працівники громадських і міжнародних організацій, платформ дистанційної освіти;
- Семінар «Ціннісно-орієнтована освіта Швеції» [05–08 серпня 2024 року у Винниківській санаторній школі на Львівщині].
Усі подробиці цієї історичної події, як назвали семінар його учасники, можна дізнатись у детальному огляді в нашому блозі.
Проєкт UKR-FOLK
Цього року Громадська організація «Українська мережа більдунґу» та Українська академія лідерства запустили програму, яка детально знайомить з методологією народних вищих шкіл та системою неформальної освіти у Швеції. Проєкт, ініційований Sunderby folkhögskola, триватиме до лютого 2026 року.
У межах проєкту відбулись:
- двомовний вебінар «Історія шведського фолькбільдунґу» [організований спільно з Українським скандинавським центром];
- зустріч «Навчання у народній вищій школі», під час якої студенти, викладачі й ректорка шведської Mångkulturella Folkhögskolan ділились власним досвідом навчання й викладання;
- воркшоп «Травма-інформована допомога» [організований спільно з ГО Рефектіо — центром життєстійкості в Черкасах, де надають безоплатну психологічну підтримку].
Дякуємо Шведському інституту за фінансування програми UKR-FOLK!
Зустріч ресурсної групи в межах литовсько-українського проєкту Re:silientica
10–13 грудня в Народну вищу школу «Вовчок» завітала ресурсна група фахівчинь литовсько-українського проєкту Re:silientica, заснованого докторкою філософії Irena Pranskeviciute. Мета візиту — проведення тренінгів з соціально-психологічної підтримки для різних груп Кіптівської громади, професійних і волонтерських спільнот у Новобілоуській, Чернігівській і Козелецькій громадах. Учасниками тренінгів стали соціальні працівники, освітяни, психологи, волонтери, сім’ї військових, молодіжні лідери, працівники інклюзивно-ресурсних центрів.
Програма не обмежилась тренінгами. Учасниці Re:silientica ознайомились з діяльністю НВШ «Вовчок» та філософією руху народних вищих шкіл. Особливу атмосферу створив виступ Вовчківського народного фольклорно-етнографічного ансамблю «Вербиченька».
Робота з підлітками й молоддю села Вовчок
Для вовчківської молоді НВШ «Вовчок» запустила проєкт «Гіди дикої природи», яким керує Іванна Дешура. Улітку Катерина Івченко провела майстер-клас «Дружні вузли». Теорію учасники закріпили на київському скеледромі.
Також школярі залучені в освітньо-природоохоронний проєкт «Дерева — живі годівнички для птахів». Діти відвідують Природничий центр «Міжрічинська Пуща», де Андрій Сагайдак розповідає їм про природу Полісся, склад і просторову структуру лісу, вчить шукати пташині гнізда тощо.
Зустрічі та лекторій у Народній вищій школі Вовчок
У 2024 році стіни Народної вищої школи «Вовчок» перетворилися на оазис нових знань та цікавих зустрічей. Дякуємо всім, хто долучився до наших проєктів! Протягом року ми мали змогу поспілкуватися з багатьма цікавими людьми:
- Алісія Лифар, консультантка з харчування, провела онлайн-зустріч з місцевими жителями;
- Ірена Хмельовська розповіла про пригодницькі дитячі майданчики, поширені в скандинавських країнах [Adventure Playground]. Лекція записана, тож ви можете дізнатись більше про цікаву концепцію ігрових просторів для дітей на офіційному Youtube-каналі Української мережі більдунґу;
- Віра Ібрямова-Сиворакша, фахівчиня з традиційної культури та співу, завітала до нас на зустріч-вечорниці в межах «Співочої лінії» — проєкту просвітницьких і навчальних подій.
Це далеко не все, що відбувалось у школі! Разом з місцевими жителями ми святкували Мідсоммар — шведське свято середини літа. Наша бібліотека поповнилась новими книжками. А в Українсько-данському молодіжному домі в Києві пройшов день як у скандинавській народній вищій школі.
Робоча поїздка у Швецію та Норвегію
Команда НВШ «Вовчок» у межах робочого візиту відвідала Академію Нансена [Nansenskolen], шведську пожежну частину Södertörns brandförsvarsförbund, зустрілась з Йоханом Льовгреном [професором кафедри освітніх наук університету Південно-східної Норвегії], керівництвом Національної ради народних вищих шкіл Норвегії, а також взяла участь у Форумі народних вищих шкіл у Швеції.
І це лише частина поїздки! Раніше ми детально писали у блозі про участь команди НВШ «Вовчок» у щорічному форумі Стратегії ЄС для Балтійського регіону.
Тренінги з домедичної допомоги від інструкторів факультету цивільного захисту
Інструктори факультету цивільної безпеки Народної вищої школи «Вовчок» — Владлена Терещенко, Олександр Пронін, Ніна Проніна, Даниїл Свистунов, Іванна Дешура, Антон Ситніков, Марина Писаненко, Олександр Бабюк, стажери Ярослав Гончарук, Богдан Литвин і Віталій Скрицький — проводили тренінги TCCC ASM [Базові навички надання домедичної допомоги пораненим в умовах бойових дій], Stop the Bleed [Зупинити кровотечу] та Basic Life Support [BLS, Базова підтримка життєдіяльності].
Тренінги пройшли цивільні [DELTA Ukraine, команда Victory Drones], рятувальники, сапери, водії та фельдшери піротехнічних підрозділів у різних регіонах України.
Нагадаємо, що інструктори НВШ «Вовчок» проводять тренінги на безоплатній основі.
Фото з офіційного сайту та сторінок НВШ «Вовчок» у Facebook та Instagram, соціальних мереж Сергія Чумаченка, Андрія Сагайдака, Іванни Дешури, Олени Швед, Дар’ї-Асєнії Коломієць, Ірини Майстер-Бергман.
Підписуйтесь на сторінки НВШ «Вовчок» у соціальних мережах та слідкуйте за новинами школи: