Українська мережа Більдунґу є громадською організацією, яку заснувала освітньо-просвітницька група на чолі з провідним дослідником Більдунгу в Україні – Сергієм Чумаченко – та освітянином, стратегом, експертом з критичного мислення, деканом Київської бізнес-школи – Михайлом Крікуновим і Анастасією Некрасовою – спеціалістом в галузі розвитку дорослих, тренером і педагогом.

Ми прагнемо повернути ідеї Більдунґу та Фолькбільдунґу в українське суспільство аби зробити Культуру Просвіти ключовою цінністю українського народу. Вважаємо, що цього можна досягти шляхом розгортання в Україні системи Народних вищих шкіл і мережі гуртків самоосвіти. Така система неформальної освіти створена за успішним прикладом нордичних країн і на українському культурному підґрунті дозволить побудувати в Україні успішне суспільство.

Учасники нашої мережі різняться між собою рівнем відповідальності за розвиток мережі і тим вкладом, який вони роблять у цю спільну справу.

Повні члени ГО УМБ

Повні члени організації взяли на себе відповідальні ролі в Українській мережі більдунґу і несуть відповідальність за імідж УМБ:

 • Сергій Чумаченко
 • Анастасія Некрасова
 • Михайло Крікунов
 • Олена Точиліна
 • Юрій Пивоваренко
 • Роман Дакус

Члени ГО УМБ

Члени нашої організації згідно Статуту мають право вносити пропозиції щодо діяльності, допомагають членськими внесками та іншим чином:

 • Дмитро Барандич
 • Катерина Ясько
 • Ірина Чуркіна
 • Євгенія Оконнор

Асоційовані члени ГО УМБ

Асоційовані члени ГО УМБ також допомагають організації:

 • Богдан Стратейчук
 • Тетяна Муравльова

Волонтери ГО УМБ

Значний вклад в розвиток діяльності Української мережі більдунґу здійснюють волонтери! Зокрема група волонтерів переклала більшу частину антології про більдунґPopular Education, Power and Democracy:

 • Галина Ярмоленко
 • Ірина Шарпило
 • Микита Жук
 • Анна Рогальська
 • Дар’я Ємець
 • Ірина Гузій
 • Вікторія Савостьянова

Долучайтеся до волонтерства в УМБ!

Для того, щоб бути в курсі тих завдань, волонтерської допомоги в яких потребує УМБ, долучіться до нашої Facebook-групи Українська Народна Вища Школа та/або Телеграм-групи – також це дозволить вам брати участь у обговореннях на тему більдунгу і у діяльності нашої спільноти.

Для того, щоб бути в курсі наших новин, вподобайте нашу Facebook-сторінку Більдунг в Україні.

Фундатори УМБ

Ми дуже вдячні тим, хто підтримав нас фінансово ще до того, як ми створили громадську організацію:

 • Ольга Бершадська
 • Марина Вострова

І ми вдячні тим, хто грошима підтримує нашу ГО з моменту створення розрахункового рахунку організації:

 • Олексій Г.

Кола знань

Дякуємо Сергію Кошману за такий вдалий термін на позначення освітніх гуртків!

У 2021 році за ініціативи Ірини Шарпило ми створили перше Коло знань і разом з його учасниками поступово читали і обговорювали книгу “Більдунґ: нордичний секрет краси і свободи”. Завдякики цій спільній роботі ми збагачувались важливими ідеями.

Наші відео

Перегляньте відео на нашому YouTube-каналі Більдунг в Україні – а особливо:

Дивіться також, як зконтактувати з нами.

Наші проєкти

Проєкт «Українська бібліотека Більдунгу»

Олена Точіліна, Сергій Чумаченко та Юрій Пивоваренко координують переклади українською мовою книг про більдунґ та народні вищі школи (НВШ).

Проєкт «Створити Вовчківську народну школу»

Сергій Чумаченко з командою створює першу в Україні народну школу.

Проект «Коло Знань про Більдунґ»

Юрій Пивоваренко та Ірина Шарпило координують перше Коло Знань (навчальний гурток), яке має на меті краще зрозуміти, що таке більдунґ під час обговорення книги Більдунґ. Нордичний секрет краси і свободи.

Дослідження більдунґу для України

Сергій Чумаченко знаходить нову інформацію та дані про більдунґ, які допомагають впроваджувати його в Україні.

Дивіться відео виступу Сергія Чумаченка про Більдунг і Народні вищі школи:

Результати 2021-го року

25 лютого ми запустили Facebook-сторінку Більдунг в Україні, і відтоді майже щотижня публікуємо на ній інформацію про Більдунг і Народні вищі школи. На кінець 2021 року маємо близько 530 підписників цієї сторнки.

Тим часом, у 2021 році кількість членів нашої Facebook-групи перевалила за 600.

Разом із нашим партнером Cowo.guru ми записали відео-презентацію про Народні вищі школи (див. це відео нижче на цій сторінці), кількість переглядів якої вже більше 1800. Відео було опубліковане 10 березня 2021 року.

8 травня ми провели онлайн-форум присвячений Більдунгу і Народним вищим школам – подивіться відео і презентації.

7 жовтня в Urban Space 500 у Києві під час Книжкового Клубу №6, організованого Валерієм Пекарем, презентували книгу Більдунґ. Нордичний секрет краси і свободи. Це український переклад книги членів Римського Клубу Лене Рейчел Андерсен і Томаса Бйоркмана “The Nordic Secret. A European story of beauty and freedom”. У обговоренні книги взяли участь наші співзасновники – Сергій Чумаченко і Михайло Крікунов. Дивіться таймлайн відеозапису зустрічі і його розшифровку. Цей відеозапис проглянули близько 1000 разів. Дуже дякуємо Валерію Пекарю за організацію і модерацію!

20 жовтня ми запустили перше Коло Знань, і відтоді провели декілька його зустрічей, на яких обговорили перші 2 частини книги Більдунґ. Нордичний секрет краси і свободи. Зустрічі цього Кола Знань продовжились у 2022 році. Фото-звіти цих зустрічей ми публікуємо у нашій Facebook-групі.

22 грудня 2021 року була зареєстрована наша громадська організація – “Українська мережа Більдунґу”.

Впродовж 2021 року добровольці-перекладачі здійснили переклад з англійської більшості розділів антології про Більдунг. Нам поки що не вистачає сил їх всі вичитати і підготувати до публікації… Дуже дякуємо нашим перекладачам за великий об’єм виконаної роботи:

 • Микита Жук
 • Анна Рогальська
 • Галина Ярмоленко
 • Дар’я Ємець
 • Ірина Гузій
 • Ірина Шарпило

Результати 2020-го року

Ми оголосили 2020 рік роком Більдунгу в Україні, щоб якомога ширшій аудиторії розповісти про те, наскільки суспільно, економічно і політично цінним є розвиток протягом всього життя.

Наша ініціативна група провела декілька особистих і онлайн-зустрічей для того, щоб скоординувати свої дії і скласти Комунікаційну стратегію.

Сергій Чумаченко склав першу версію Концепції Української народної вищої школи (УНВШ).

Студенти Інституту філології КНУ ім. Тараса Шевченка переклали для нас зі шведської більше 110 сторінок книги Клари Нанклер “Народна просвіта і солідарність”. І тепер ми працюємо над тим, щоб завершити переклад цієї книги і видати його. Це дозволить якомога більшій кількості українців дізнатись про приклади міжнародної діяльності, яку здійснюють народні вищі школи (НВШ) Швеції, і відчути потужність, яку дає просвіта у таких вищих школах.

У Facebook-групі були поширені більше 40 матеріалів про народні вищі школи, про Більдунг і скандинавські країни.

Кількість учасників цієї Facebook-групи досягла 480 чоловік.

Був створений цей сайт, і наповнений першими публікаціями в Блозі і статтями Бази Знань.

Ми створили сторінку про Більдунг у Вікіпедії.

Коротка історія і мета наших активностей

Чотири роки (на 2020 рік) досліджень Сергія Чумаченка, особистих та в команді ініціативної групи «Українська Народна вища школа», пошуків в Україні, Швеції, Данії, аби зрозуміти, що не тільки ми, а й більшість світу «прогавили» унікальну частину культури Скандинавських країн, пов‘язану з освіченістю більшості населення, яка називається folkbildning в Швеції, folkoplysning у Данії та Норвегії і sivistystystyö у Фінляндії.

Виявилось, що вся ця історія родом з німецького філософського явища  XVIII–XIX сторіч, відомого як Bildung. Більше того, до розвитку ідеї Більдунгу, як феномену вільного пожиттєвого формування людини до стану гармонійного співіснування з собою та суспільством (вибачте нас, філософи) доклались Гете, Шилер, Гегель, Вільгельм фон Гумбольдт, Йоганн Песталоцці… А Скандинави винайшли унікальне рішення – як феномен Більдунгу зробити частиною національних культур.

Ми хочемо повернути ідеї Більдунгу в українське суспільство аби зробити Культуру Просвіти ключовою цінністю українського народу. Частиною цього плану є створення інформаційних майданчиків, на яких ми будемо говорити про Більдунг. Очікувано, що будуть закиди щодо використання іноземного слова. Але… Але… на жаль більшість дослідників цього явища, в усьому світі, констатують складність перекладу поняття  Bildung будь-якою мовою, від англійської до української. Для більш-менш коректного розуміння доводиться вдаватись до історико-філософського та історико-семантичного дослідження як поняття Більдунгу, так і самого явища. Більдунг – це не стільки про освіту, і не стільки про Просвіту, це більше…

Ми вирішили ризикнути, і перевести дискусію з суто професійної галузі у загально-суспільну площину. Отже, ми готові до помилок, критики, але на своїх сторінках будемо на сторожі коректного взаємно розвиваючого діалогу.

Ми спробуємо разом з вами розібратись у тому, що таке Більдунг і чому це явище конче потрібне нашому суспільству.

Ми віримо в те, що розвиток людини та суспільства крізь феномен Більдунгу дасть Україні необхідний імпульс руху до суспільства загального добробуту. Що вільна, критично мисляча людина – основа такого суспільства. Будемо ділитися знаннями і кейсами з країн, які пройшли цей шлях до нас, і тих, в яких ця філософія тільки починає розвиватися.

Наша мета амбітна – ми хочемо жити у вільній, правовій, освіченій Україні. Ми впевнені в тому, що тільки створення широкої, всеохоплюючої, стійкої мережі ОСВІТНІХ ІНСТИТУЦІЙ, побудованих на принципах вільного саморозвитку, ідеях Більдунгу, дасть нам сильне проактивне суспільство здатне привести Україну в коло Європейських країн об‘єднаних ідеєю Загального Добробуту.

Підписуйтесь, спілкуйтесь, поширюйте, включайтесь у солідарну співпрацю просвіти українців!

Діючи РАЗОМ, ми змінюємо наше життя на краще.

Більдунг

Більдунг – філософія, в основі якої лежить ідея вільного розвитку людини впродовж життя, спрямованого на формування власного розуміння свого майбутнього, та активної відповідальної позиції людини щодо власного майбутнього та майбутнього суспільства.

Ідея Більдунгу народилась в Німеччині та розвивалась в працях Гете, Шиллера, Вільгельма фон Гумбольдта, інш. У ХІХ сторіччі, ідея Більдунгу стала частиною національних культур Германії, Данії, Норвегії, Швеції, Фінляндії, Нідерландів та інституційно була реалізована в розгалуженій мережі незалежних від державної формальної системи освіти (неформальних) інститутів, таких як «Народні університети», «Вищі народні школи», «дослідницькі та просвітницькі гуртки». В більшості країн ця система неформальної освіти отримала потужну підтримку суспільства через перерозподіл податків за умови невтручання держави в її діяльність.

Ціла низка науковців з Скандинавських країн, Франції, США, Канади пов‘язують сучасні успіхи в розбудові суспільств та моделі держави загального добробуту в Північних країнах саме з укоріненням філософії Більдунгу в національні культури, та сприяння діяльності галузі неформальної освіти.

Середовище Вищої Школи працює на підвищення рівня відповідальності, усвідомленості, соціальної активності та залученості. Тут відбувається усвідомлення власної відповідальності за своє життя та створюється внутрішній імпульс до дії, що органічно переходить у власне дію, та, в тому числі, дозволяє залучати інших людей у цей процес спільної організованої діяльності на спільне благо.

Таким чином, ми забезпечимо відвідувачів Вищих Шкіл всіма інструментами, які потрібні дорослій людині, щоб створити щасливе життя та добробут для себе і далі, разом з однодумцями, створювати громадські проєкти та досягати змін у суспільстві.